Paslaugos

Kuo skiriasi kelmų frezavimas ir kelmų rovimas?

Jūsų sklype šią akimirką yra ne vienas kelmas? Galbūt tam tikri medžiai buvo per arti jūsų važiuojamosios dalies ar namo, todėl kėlė pavojų, o gal medžiai buvo ligoti, todėl teko juos nupjauti. Kad ir kokia bebuvo priežastis, medžių jau nebėra, o jums liko tik kelmai ir jų šaknys. Kaip ir daugelis žmonių, greičiausiai norite atsikratyti šios akį rėžiančios bėdos. Taigi, ką tokioje situacijoje daryti? Tikriausiai pirmoji jums į galvą šaunanti mintis būna kelmų išrovimas, tačiau labai svarbu žinoti, kad tai nėra pati geriausia išeitis. Šiuo atveju kur kas veiksmingiau gelbsti kelmų frezavimas.

Kuo skiriasi kelmų frezavimas ir kelmų šalinimas?

Dauguma žmonių, kuriems rūpi jų namo kiemas, nenorės šalinti kelmų. Taip yra todėl, kad kelmų šalinimas (arba rovimas) reiškia ne tik kelmo, bet ir visų prie jo šaknų pašalinimą. Todėl jums prireiks mini ekskavatoriaus arba kitos sunkiasvorės įrangos. Be to, medžio šaknys gali būti išsikerojusios per pusę jūsų kiemo! Taigi, gali tekti perkasti didžiąją dalį savo sklypo dirvožemio. Paprastai nekilnojamojo turto savininkai kelmų šalinimo imasi tik tada, kai valo sklypą būsimoms statyboms, nes tokiu atveju estetika neturi didelės reikšmės.

Kita vertus, kelmų frezavimas yra kur kas patogesnis, nes nereikia šalinti kiekvienos medžio šaknies. Šio srities specialistai, naudodami traktorių su gale pritvirtina freza, lėtai važiuoja virš kelmų ir juos bei jų šaknis susmulkina į mažas skiedras, kurios yra įterpiamos į dirbą, todėl gruntas lieka lygus, skirtingai nei tuomet, kai yra vykdomi kelmų rovimo darbai, paliekantys dideles duobes.

Kaip giliai frezuojami kelmai?

Paprastai faktinis kelmų frezavimo gylis yra iki 30 cm. Tačiau žvelgiant į rinkos standartus, kelmai frezuojami tol, kol nebelieka kamieno. Juolab, kad nėra vienareikšmiško atsakymo, kaip giliai siekia kelmas. Kai kurių medžių kamienai yra gilesni nei kitų. Kaip bebūtų, šios srities specialistai iš anksto įvertina konkrečią situaciją ir parenka geriausia sprendimą. Tačiau galutinis rezultatas visuomet būna lygus gruntas, kuriame jau vos po kelių savaičių galite sodinti arba sėdi norimus augalus.

Ar po kelmų frezavimo šaknys gali atsinaujinti?

Atsakymas labai paprastas ir aiškus – tikrai ne. Po kelmų frezavimo medžio šaknys negali atsinaujinti. Laikui bėgant šaknys paprasčiausiai sunyksta. Kai kurie žmonės tai išgirdę baiminasi, kad po kelerių metų jų kieme gali būti žiojėjanti duobė, tačiau ir dėl to nereikia nerimauti. Šaknys suyra į dirvožemį taip, kad vakuumo niekada nebus. Be to, šis procesas vyksta laipsniškai, todėl, jei ir įvyktų nedidelis viršutinio dirvožemio sluoksnio įgriuvimas, tai ne anksčiau kaip po kelių dešimčių metų.

Ar galima atsodinti medį toje vietoje, kur buvo senasis medis?

Taip, tačiau to daryti nerekomenduojama. Po kelmų frezavimo likusios šaknys apsunkins naujo medžio augimą. Senosios šaknys ne tik užima vietą, kurioje turėtų įsitvirtinti naujos šaknys, bet ir dėl jų irimo pasikeičia dirvožemio rūgštingumas. Todėl naujam medžiui gali būti sunku augti. Tačiau jei toje kiemo vietoje negalite gyventi be medžio, pirmiausia teks atsikratyti šaknų ir galiausiai atkurti dirvožemio rūgštingumą. Tam reikės atlikti ir dirvožemio tyrimus. Gauti rezultatai padės nustatyti, kaip apdoroti dirvožemį, kad jis būtų paruoštas naujam medžiui. Tačiau visa tai gali būti labai brangu ir užimti daug laiko. Todėl rekomenduojama naujam medžiui rasti kitą vietą savo kieme.

Taigi, jau supratote skirtumus tarp kelmų frezavimo ir jų rovimo. Pastarasis veiksmas reikalauja kur kas daugiau laiko ir darbo, todėl paprastai patariama rinktis kelmų frezavimą.