Maisto papildai
Sveikata

Sveika mityba ir sportas – svarbios sveikos gyvensenos sudedamosios dalys

Kiekvieno iš mūsų gyvenimo kokybė labai tiesiogiai priklauso nuo to, kokia yra mūsų kasdienė mityba ir koks yra mūsų fizinio aktyvumo lygis. Todėl jei jau kurį laiką jūs ieškote patarimų, galinčių jums padėti pagerinti savo sveikatą ir savijautą, Asun.lt skuba pateikti keletą iš jų.

Sveika mityba

Sveikos mitybos propagavimas labai dažnai nemenkai daliai žmonių iš pirmo žvilgsnio atrodo labai sudėtingas ir komplikuotas. Tačiau iš tikrųjų sveikai maitintis nėra jau taip sudėtinga. Visų pirma reikėtų suprasti, kad sveika mityba nėra susijusi su plačiai paplitusia „dietos“ sąvoka. Maitindamiesi sveikai jūs turite didžiulę pasirinkimo laisvę ir tokiu būdu galite labai lengvai savo organizmui kasdien suteikti daugybę būtinų vitaminų ir mineralų.

 • Valgykite bent tris kartus per dieną (pusryčius, pietus ir vakarienę). Tačiau tai tikrai nereiškia, kad pietūs turėtų būti patys sočiausi. Jei turite galimybę, kasdienio maisto porcijas galite išskaidyti ir į penkis ar netgi šešis valgymus.
 • Jūsų kasdienės mitybos racione turėtų būti daugybė sveikų maisto produktų, tokių kaip vaisiai, daržovės, pilno grūdo produktai ir neriebūs pieno produktai.
 • Į savo mitybos racioną galite įtraukti ir liesą mėsą, paukštieną, žuvį, ankštines daržoves bei riešutus.
 • Rinkitės maisto produktus, kuriuose yra mažai sočiųjų riebalų, druskos ir pridėtinio cukraus. Norėdami suprasti, ką vartojate, turėtumėte nepamiršti skaityti maisto produktų etiketes, didžiausią dėmesį skirdami sudedamosioms dalims, kurių nurodytas kiekis yra didžiausias.
 • Kontroliuokite savo maisto porcijų dydį, apsaugodami save nuo persivalgymo.
 • Užkandžiams tarp pagrindinių valgymų turėtumėte rinktis tik sveikus užkandžius, tokius kaip vaisiai, daržovės, riešutai ar pilno grūdo produktai. Tai padės sumažinti jaučiamą alkį ir apsaugos nuo papildomo svorio priaugimo.
 • Venkite vartoti daug cukraus turinčių vaisvandenių ir kitų panašių gėrimų, kurie turi daug beverčių kalorijų ir netgi gali padidinti alkio jausmą bei paskatinti suvartoti daugiau maisto.
 • Stenkitės prieš miegą nevalgyti sunkiai virškinamo maisto.
 • Jei jūs jaučiatės prislėgti ar esate pikti, nemanykite, kad maistas išspręs jūsų problemas. Priešingai – tai problemas tik padidins.
 • Vegetariška mityba jau kurį laiką yra priskiriama sveikai gyvensenai ir pasirinkimui, kurio pagalba galima lengviau atsikratyti papildomų kilogramų. Tačiau kiekvienas, kuris nusprendžia propaguoti vegetarišką mitybą, turėtų pasitarti su savo gydytoju ir dietologu bei reguliariai atlikti kraujo tyrimus, tokiu būdu išsiaiškinant ar organizmui netrūksta tam tikrų vitaminų ir mineralų.
 • Jei subalansavus savo mitybą vis dar nepavyksta su vartojamu maistu gauti pakankamo tam tikrų vitaminų ir mineralų kiekio, jį vertėtų kompensuoti pasitelkiant kokybiškus maisto papildus.

Fizinis aktyvumas

Fizinis aktyvumas yra vienas iš svarbiausių sveikos gyvensenos sudėtinių dalių. Fizinio aktyvumo trūkumas gali nulemti širdies ligas, kai kurių rūšių vėžio atsiradimą, II tipo diabetą, nutukimą ir kt. Tuo tarpu pakankamas fizinis aktyvumas užkerta kelią daugybei sveikatos problemų ir reikšmingai prisideda prie geresnės gyvenimo kokybės.

 • Bent 3-5 kartus per savaitę reikėtų po 30 min. per dieną skirti lengvo intensyvumo treniruotėms. Tačiau geriausių rezultatų galima pasiekti tuomet, jei sportuojama 6 ar 7 dienas per savaitę.
 • Treniruotės visuomet gali būti paskirstytos ir į trumpesnes sesijas, pvz., trunkančias 10 min.
 • Sportuoti reikėtų pradėti palaipsniui ir savo fizinio aktyvumo lygį didinti sistemingai, tokiu būdu išvengiant persisportavimo, raumenų skausmo ir traumų.
 • Žmogus niekuomet nėra per senas pradėti sportuoti. Net ir 70-90 metų amžiaus senjorai turėtų į savo kasdienybę įtraukti sportą, tokiu būdu sustiprindami savo kūną ir pagerindami savo savijautą.
 • Bene bet kurio tipo treniruotės (plaukimas, bėgimas, svorių kilnojimas, joga ir kt.) yra labai naudingos kiekvieno žmogaus organizmui.