Sveikata

Dantų ėduonis: kaip jo išvengti?

Dantų ėduonis (kariesas) pamažu naikina dantiens struktūrą. Jis galitiek emalį (išorinę danties dangą), tiek vidinį danties sluoksnį. Karieso formavimąsi sukelia dantų apnašos, paverčiančios cukrų rūgštimi. Nors ankstyvosios dantų ėduonies stadijos gali būti gydomos, dėl progresuojančio karieso komplikacijų pacientas gali netekti danties ir sukelti didelį pavojų gretimiems dantims bei dantenoms. Kariesas turi būti pastebėtas kuo greičiau, kai dantį vis dar galima išgelbėti. Toliau pateikiame jums patarimus, kurie padės išvengti dantų ėduonies formavimosi bei jo komplikacijų.

Norint apsaugoti savo dantis nuo karieso pirmiausia reikia pradėti nuo mitybos. Dantų ėduonis atsiranda, kai maisto produktai, savo sudėtyje turintys daug cukraus ir krakmolo, palieka kenksmingus likučius. Batonas, duona, pienas, saldūs limonadai, gėrimai bei konditerijos produktai. Bakterijos, maisto likučiai, rūgštis ir seilės susijungia ir susidaro apnašas, prilimpančias prie dantų. Apnašose esančios rūgštys ištirpdo dantų emalio paviršių, todėl dantyse susidaro skylės.

Norėdami išvengti dantų ėduonies valykite dantis bent du kartus per dieną dantų pasta su fluoru. Geriausia valyti dantis po kiekvieno valgio, ypač prieš einant miegoti.

Valgykite maistingus ir subalansuotus patiekalus ir apribokite užkandžius. Retesnis, bet sotesnis valgymas išskiria daugiau seilių, kurios prisideda prie apnašų pašalinimo. Venkite angliavandenių, tokių kaip saldainiai, riestainiai ir traškučiai, kurie gali lengviau užstrigti ant danties paviršiaus. Jei valgote lipnius maisto produktus, pasistenkite tinkamai išsivalyti dantis.

Valykite tarpdančius kartą per dieną su siūlu arba mažu šepetėliu. Įprastas dantų valymo nepakanka tinkamam apnašų pašalinimui, nes stambesni dantų šepetėlio šereliai nepajėgia tinkamai prasiskverbti į tarpdančius ir pašalinti jose tūnančias apnašas.

Skalaukite burną su fluoru turinčiu burnos skalavimo skysčiu po dantų valymo. Dažniausiai pritaikomas įprasto vandens burnos skalavimas padaro daugiau žalos nei gero, nes tai sumažina fluoro dantų pastos veiksmingumą. Kai kurie skalavimo skysčiai taip pat turi antiseptinių ingredientų, kurie padeda pašalinti apnašas sukeliančias bakterijas. Esant poreikiui taip pat galite pasitarti su savo odontologu dėl fluoro papildų, stiprinančių jūsų dantis, naudojimo.

Kai nuo danties ėduonies emalyje susidaro ertmės, nepažeidžiant vidinio danties minkštimo, gali būti naudojamas dantų plombavimas. Plomba veikia kaip natūralaus danties emalio pakaitalas. Ji gali būti pagamintas iš sidabro spalvos amalgamos arba iš dantų spalvos kompozito. Plomba užklijuojama ant danties naudojant dantų cementą. Įdėklai ir įklotai, pagaminti iš kietesnių ir ilgalaikių metalų, tokių kaip auksas, taip pat kartais naudojami susiformavusių ertmių užpildymui. Plombos padeda užkirsti kelią tolimesnei dantų ėduonies žalai.

Efektyviam ėduonies stabdymui taip pat galite fluoruotą vandenį. Kiekvieną dieną reikia mažiausiai puslitrio fluorinto vandens norint apsaugoti vaikus nuo ėduonies.

Žinodami ėduonies formavimosi priežastis bei būdus užkirsti jam kelią galime efektyviai apsaugoti savo dantis. Reguliarūs apsilankymai pas odontologą taip pat leidžia laiku pastebėti ankstyvą karieso atsiradimą bei atlikti atliktumėte profesionalų valymą ir burnos higienos patikrinimą. Saugokite savo dantis ir apsaugosite save!

Daugiau naudingos informacijos rasite patarimų rubrikoje.