veterinarijos medicinos centras
Sveikata

Kaip rūpintis savo šuns ar katės sveikata ir higiena?

Šunų ir kačių priežiūra yra be galo svarbi, jeigu norime užtikrinti, kad šie mūsų draugai visada jaustųsi kuo geriau. Jų sveikatos gerinimas ir ypač higiena lemia tai, kaip jie jaučiasi ir kokios ligos juos kamuoja ar kamuos ateityje. Šiame straipsnyje apžvelgiame esmines naminių gyvūnų t.y. šunų ir kačių priežiūros taisykles ir ypatumus.

Reguliariai lankykite veterinarą

Veterinaras yra mūsų augintinių gydytojas, kuris gali patikrinti jų sveikatos būklę, nustatyti ir gydyti bet kokias ligas ar problemas, rekomenduoti tinkamą vakcinaciją ir sterilizaciją, bei patarti kaip geriausiai rūpintis savo šunimi ar kate. Veterinaro vizitai turėtų būti atliekami bent kartą per metus ir dažniau, jei augintinis yra jaunas, senas ar turi kitų sveikatos sutrikimų.

Laikykitės higienos taisyklių 

Higiena yra kritiškai svarbi visiems augintiniams. Ji padeda išvengti infekcijų, parazitų ir kitų ligų, kurios gali būti perduodamos tarp gyvūnų ir žmonių. Higienos taisyklės apima:

 • Valyti katės dėžę kasdien. Tai padeda išlaikyti katę švarią ir patenkintą, bei sumažina toksoplazmozės, kirminų ir kitų ligų riziką.
 • Plauti augintinio guolį. Tai padeda pašalinti plaukus, dulkes, bakterijas ir alergenus.
 • Plauti rankas po kontakto su augintiniu. Tai padeda apsaugoti save nuo  įvairių ligų, tokių kaip leptospirozė, salmoneliozė ar raupai.
 • Laikyti augintinio maistą tinkamai. Tai padeda išvengti maisto apsinuodijimo ir užkirsti kelią pelių ar kitų kenkėjų įsiveisimui.
 • Plauti maisto ir vandens indus. Tai padeda išlaikyti švarią ir saugią aplinką augintiniui.
 • Būti atidiems dėl blusų ir erkių prevencijos. Tai padeda apsaugoti augintinį nuo odos problemų, alergijų, kraujo parazitų ir Laimo ligos.
 • Siurbti plaukus nuo baldų ir grindų. Tai padeda sumažinti alergenų kiekį ore ir pagerinti mūsų kvėpavimą.
 • Plauti ir keisti augintinio žaislus. Tai padeda išvengti bakterijų ir grybelių augimo bei palaikyti augintinio dantų ir dantenų sveikatą.

Rūpinkitės augintinio kailiu ir ausimis

Kailis ir ausys yra svarbios augintinio sveikatos ir išvaizdos dalys, kurios reikalauja reguliarios priežiūros. Jeigu norite kruopščios ir profesionalios priežiūros, tuomet bet kuris veterinarijos medicinos centras galės jums pasiūlyti reikiamas procedūras.

Kailio ir ausų priežiūra apima:

 • Šukuoti augintinį dažnai. Tai padeda pašalinti negyvus plaukus ir susivėlusius plaukus, nešvarumus ir parazitus. Tai taip pat pagerina kraujotaką ir kailio būklę.
 • Tikrinti ausis kas savaitę. Tai padeda nustatyti ausų uždegimą, kuris gali sukelti galvos drebulį, ausų niežėjimą, išskyras ar blogą kvapą. Ausų uždegimas gali būti susijęs su alergijomis, parazitais ar infekcijomis.
 • Maudyti augintinį tik tada, kai reikia. Dažnas maudymas gali išsausinti ir sudirginti odą, bei pažeisti kailio riebalų sluoksnį. Maudykite augintinį tik tada, kai jis yra labai purvinas ar turi blogą kvapą. Naudokite tik specialius šunų ar kačių šampūnus, kurie yra pritaikyti jų pH balansui.

Užtikrinkite augintiniui tinkamą mitybą ir vandens kiekį. 

Mityba ir hidratacija yra gyvybiškai svarbios augintinio sveikatai ir energijai. Mitybos ir hidratacijos reikalavimai apima:

Pasirinkite kokybišką ir subalansuotą augintinio maistą. Maistas turėtų atitikti augintinio amžių, dydį, veislę ir aktyvumą. Maistas turėtų būti saugomas sausoje ir vėsioje vietoje, kad išvengtumėte jo sugedimo ar užteršimo grybeliais ir pelėsiais.

Laikykitės rekomenduojamos maisto dozės. Per daug ar per mažai maisto gali sukelti nutukimą ar bado stresą augintiniui. Nutukimas gali padidinti širdies, sąnarių, kepenų ir inkstų problemų riziką. Bado stresas gali sukelti susilpnėjusį imunitetą, anemiją ir nervinę būseną.

Pateikite šviežią ir švarų vandenį kasdien. Vanduo yra būtinas augintinio organizmo funkcijoms, tokioms kaip virškinimas, kraujotaka, medžiagų apykaita ir termoreguliacija. Vanduo turėtų būti prieinamas visada ir keičiamas kasdien.

Kaip matote, rūpintis savo šuns ar katės sveikata ir higiena nėra sudėtinga užduotis. Tai yra tiesiog mūsų atsakomybės ir meilės mūsų augintiniams dalis. Jie tikrai verti mūsų pastangų ir dėmesio!