Galvos skausmas
Sveikata

Kaip masažas gali padėti mažinant galvos skausmą ir gydant migreną

Bene kiekvienas žmogus savo gyvenime yra susidūręs su galvos skausmu. Galvos skausmas gali trukti vos vieną ar kelias valandas ir taip pat gali tęstis kelias dienas ar netgi savaites, kartais juntant ir papildomus simptomus, tokius kaip padidėjęs jautrumas šviesai ar pykinimas. Kai galvos skausmai aplanko reguliariai arba tęsiasi ilgesnį laiką, jie gali labai reikšmingai paveikti kasdienį žmogaus gyvenimą. Masažas yra viena iš natūralių priemonių, kurios pagalba galima sumažinti juntamus galvos skausmus, kartu išvengiant pašalinių poveikių, kuriais dažnai pasižymi įvairūs vaistai.

Masažo terapija gali sumažinti galvos skausmą

Kadangi dauguma galvos skausmų yra lydimi ir kaklo skausmo, nemaža dalis žmonių, kurie kenčia nuo šių problemų, masažo pagalba sumažina skausmą ir su juo susijusius simptomus. Kadangi masažo terapija padeda atpalaiduoti įsitempusius raumenis, sumažina raumenų spazmus, pagerina kraujotaką ir lengviau atpalaiduoja, ji gali būti labai naudinga mažinant dėl įvairių priežasčių atsirandančius galvos skausmus.

Skirtingos galvos skausmo priežastys: raumenų įtampos ir kraujagyslių sukelti galvos skausmai

Pačios dažniausios galvos skausmo priežastys yra raumenų įtampa ir kraujagyslės. Raumenų įtampos sukeltas galvos skausmas paprastai būna bukas ir nuolatos juntamas abiejose galvos pusėse bei gali būti lydimas skaudančio kaklo arba jautraus skalpo. Dažniausiai tokie skausmai prasideda palengva ir gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų.

Raumenų įtampos sukelti galvos skausmai taip pat kartais yra vadinami ir raumenų susitraukimo sukeltais galvos skausmais, kadangi tokius skausmus sukelia galvos, veido ir kaklo raumenų įsitempimas. Būtent todėl dėl raumenų įtampos atsirandantis galvos skausmas dažnai yra apibūdinamas kaip ūmus skausmas arba viršugalvį juosiantis skausmas.

Kraujagyslių sukeltą galvos skausmą žmonės paprastai apibūdina kaip tvinkčiojantį. Tokie galvos skausmai prasideda tuomet, kai kraujagyslės, kuriomis krauju aprūpinamos smegenys ir galvos raumenys, patinsta ir susiaurėja. Kraujagyslių sukeliamas galvos skausmas paūmėja didėjant fizinio aktyvumo lygiui ir dažniausiai trunka nuo 4 iki 72 valandų. Tokius skausmus gali lydėti ir kiti simptomai, tokie kaip regos sutrikimai, ypatingai didelis jautrumas šviesai ir pykinimas. Migrena, klasterinis galvos skausmas ir galvos skausmas, kurį sukelia aukštas kraujospūdis, yra kraujagyslių sukelto galvos skausmo pavyzdžiai.

Kaip masažas padeda sumažinti galvos skausmą?

Masažo terapija gali padėti sumažinti abu minėtus galvos skausmus, sumažinant raumenų įtampą, numalšinant raumenų spazmus, prailginant sutrumpėjusius raumenis ir atpalaiduojant galvos, pečių ir kaklo raumenyse susikaupusią įtampą.

Kai įtampa raumenyse sumažėja, mažiau spaudžiami nervai ir kraujagyslės, kurios aprūpina juos krauju, deguonimi ir maistingosiomis medžiagomis. Taigi, masažo pagalba pagerėja kraujotaka, o tai taip pat padeda sumažinti skausmą. Masažo terapija ne tik gelbėja kūnui lengviau atsipalaiduojant, tačiau taip pat veiksmingai sumažina nerimą ir psichologinį stresą, kuris sukelia arba padidina galvos skausmą. Reguliari ir profesionali masažo terapija taip pat gali padėti apsisaugoti nuo galvos skausmų kilimo, sumažinant juntamą stresą, raumenų įtampą ir padedant išlaikyti psichologinę pusiausvyrą.

Skirtingos masažo rūšys skirtingiems galvos skausmams

Kadangi galvos skausmai dažnai kyla arba yra lydimi problemų, kurios susijusios su kaklo, pečių ir nugaros kaulais bei raumenimis, masažas, kurio metu yra susitelkiama į kaklo slankstelių sritį, gali padėti sumažinti tokius juntamus skausmus. Egzistuoja ne viena masažo rūšis, kurią galima pasitelkti mažinant galvos skausmus.

Giliųjų audinių masažas yra viena iš masažo technikų, kuri gali būti labai veiksminga siekiant sumažinti galvos skausmą. Kadangi šios masažo technikos pasitelkimo metu yra naudojami tvirti spaudimai kartu su lėtais glostomaisiais masažiniais judesiais masažuojant giliau esančius raumeninius audinius, giliųjų audinių masažas gali veiksmingai atpalaiduoti įsitempusius raumenis, kurie neretai būna galvos skausmo priežastimi. Iki šiol yra atliktas ne vienas tyrimas, kurio metu buvo tiriamas giliųjų audinių masažo poveikis mažinant galvos skausmą. Tyrimų rezultatai parodė, kad giliųjų audinių masažas gali sumažinti galvos skausmą, atpalaiduojant įsitempusius raumenis ir pašalinant raumenų spazmus, kurie gali būti juntamo galvos skausmo priežastimi.

Taip pat kai kuriais atvejais juntamas galvos skausmas gali būti mažinamas pasitelkiant trigerinių taškų masažo techniką. Ši plačiai paplitusi masažo technika yra skirta sumažinti raumenų įtampą ir skausmą bei atstatyti tinkamą kraujo ir limfos cirkuliaciją žmogaus organizme. Trigeriniai taškai gali būti suprantami kaip labai skausmingos kūno vietos, kuriose yra susikaupusi didelė raumenų įtampa. Raumenys, kuriuose yra įsitempę trigeriniai taškai, yra kur kas silpnesni, dėl ko kyla sunkumų atliekant įvairias kasdienes užduotis. Kadangi pažeisti raumenys nepajėgia atlikti savo pagrindinių funkcijų, didesnis krūvis tenka kitiems raumenims, o tai ilgainiui ima kelti papildomus skausmus. Taigi, trigerinių taškų masažo terapija gali padėti sumažinti įtampą tokiuose trigeriniuose taškuose, sugrąžinant pagrindines raumenų funkcijas ir pašalinant juntamą skausmą bei diskomfortą.

Kas sukelia galvos skausmus?

Iš tikrųjų yra pakankamai sudėtinga įvardinti ir nustatyti konkrečią nereguliariai atsirandančio galvos skausmo priežastį – nepaisant to, ar būtų kalbama apie raumenų įtampos, ar kraujagyslių sukeliamus galvos skausmus. Tačiau, kai yra bandoma nustatyti pagrindinę šios problemos priežastį, labai svarbu atsižvelgti į tai, kaip prasidėjo galvos skausmas, kur yra juntamas skausmas ir kiek laiko jis trunka. Tokios informacijos pagalba gali būti paprasčiau atrasti pagrindines priežastis ir pasirinkti tinkamiausias galvos skausmo gydymui skirtas priemones.

Anuomet buvo manoma, kad yra vos dvi paprastos galvos skausmo priežastys. Kraujagyslių sukeliami skausmai, tokie kaip migrena, prasidėdavo tuomet, kai kraujagyslės, kurios krauju aprūpindavo galvos ir kaklo raumenis, išsiplėsdavo arba susiaurėdavo. Tuo tarpu raumenų įtampos sukeliami skausmai, kaip buvo manoma, prasidėdavo dėl galvos, veido ir kaklo raumenų įtampos ir susitraukimo, kurį nulemdavo fizinis stresas, toks kaip traumos, arba emocinis stresas.

Tačiau šiandien yra žinoma, kad egzistuoja daugybė įvairių priežasčių, kurios gali sukelti galvos skausmą. Nustatyta, kad su galvos skausmu yra susiję kompleksiniai cheminių medžiagų pokyčiai mūsų smegenyse. Įtampos sukelti galvos skausmai yra siejami su smegenyse esančiais neurochemikalais – besikeičiančiu serotonino, endorfinų ir kitų cheminių medžiagų lygiu, kurios veikia kaip neuromediatoriai (cheminis junginys, kuris perneša nervinį impulsą tarp nervinių ląstelių), padedantys nervams komunikuoti.

Šių cheminių medžiagų pokyčiai žmonių, kurie susiduria su galvos skausmais, atveju gali sukelti raumenų įtampą arba gali būti sukelti atsiradusios raumenų įtampos. Taip pat įmanoma, kad įsitempę kaklo ir skalpo raumenys gali iššaukti galvos skausmą tiems, kurių neurochemikalų lygis yra pakitęs, arba kitu atveju kaklo ir skalpo raumenys gali įsitempti dėl tokių neurochemikalų lygio pakitimų. Šių cheminių medžiagų lygio padidėjimas arba sumažėjimas, kaip manoma, ne tik suaktyvina skausmo signalų perdavimą į smegenis bet ir trukdo pačioms smegenims sumažinti skausmą. Tuo tarpu masažo terapija gali veiksmingai sumažinti raumenų įtampą, kuri sukelia galvos skausmus.