Laisvalaikis

Kaip reikėtų elgtis pirtyje?

pirtisArtėjantis šaltasis metų laikas visus šilumos mėgėjus sukvies į pirtis. Vieni jas statosi savuose kiemuose, o kiti nuomojasi. Pirtys Panevėžyje, Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose kviečia pasimėgauti šilumos malonumais. Be abejonės, į pirtį neturėtų eiti asmenys, kurie serga hipertoninėmis ar psichikos ligomis, akmenlige, epilepsija ar esant aktyviai tuberkuliozei. Visi kiti  norėdami pirtyje ir po jos jaustis gerai, turi laikytis tam tikrų taisyklių. Apie jas ir pakalbėkime išsamiau.

Visų pirma, jei ruošiatės eiti į pirtį, prieš tai nereikėtų daug prisivalgyti. Geriau prieš pat kaitinimąsi išgerkite puodelį šiltos žaliosios arbatos, pagardintos citrina. Taip pat galite mėgautis ir specialiai sukomplektuota pirties arbata, kurioje būna įvairūs žolelių rinkiniai, teigiamai veikiantys mūsų organizmą. Jeigu esate šiek tiek peršalęs, tuomet prieš einant į pirtį rekomenduojama išgerti liepžiedžių arbatos su medumi. Tuomet kaitinantis prapuls peršalimo požymiai ir jausitės žymiai geriau. Iš esmės prakaitavimą skatina bet kokia šilta arbata, be to tai ir puikus organizmo valymo būdas, todėl gerkite jos kuo daugiau. Kita labai svarbi taisyklė einant į pirtį – galvos apsauga. Kaitinantis užsidėkite medvilninę arba lininę kepurę. Tokiu būdu ne tik apsaugosite galvą nuo per didelio karščio, bet ir plaukus nuo pažeidimo.

Jei pirtyje lankotės pirmą kartą, tuomet įėjęs negulkite ant aukščiausio gulto. Geriau pratintis po truputį ir pradžioje atsisėsti ant apatinio gulto ir ten atsipalaidavus pabūti apie 5–10 minučių, t. y., iki tol, kai pajusite, kad karščio jums patinka ir norisi išeiti. Išėjęs galite apsiprausti vėsiu, tačiau ne šaltu vandeniu ir ramiai pasėdėjus 10–15 minučių vėl grįžti į pirtį. Antrą kartą išėjus iš pirties jau galima šokti ir į baseiną. Jei jame vanduo pakankamai šaltas, tuomet, kad atsigaivintumėte, užtenka tik panerti ir išlipti.

Vieno kaitinimosi metu specialistai pirtyje rekomenduoja apsilankyti 2–3 kartus, o visoms procedūroms atlikti turėtų pakakti valandos. Be abejonės, jei jaučiatės gerai, pirties malonumais galite mėgautis ir ilgesnį laiką, tačiau labai svarbu gerai jausti savo kūną bei jo siunčiamus signalus, kadangi per ilgai kaitinantis padažnėja širdies plakimas, o dėl padidėjusio kraujospūdžio gali imti skaudėti arba svaigti galva. Paskutinė procedūra po pirties turi būti nusiprausimas šiltu vandeniu ir muilu. Po to nepamirškite šilčiau apsirengti ir skirti laiko maloniam poilsiui.

Vienas pagrindinių ir neatskiriamų drėgnos pirties procedūrų akcentų yra vanta. Masažas su ja gerina ne tik odos, tačiau ir vidaus organų kraujo apytaką, padidina prakaitavimą, pašalina šlakus ir pagerina visą organizmo būklę. Prieš pradedant vanotis, reikėtų sudrėkinti pirties sienas. Tokiu būdu bus sukurta puiki kvapų terapiją – pasklis malonus kvapnus garas. Būdami pirtyje nepamirškite kartas nuo karto ant akmenų užpilti puodelį šilto vandens. Į jį netgi galite įlašinti eukalipto, mėtų ekstrakto arba kito mėgstamo eterinio aliejaus. Niekada nesugalvokite ant akmenų pilti alaus, kadangi jis tikrai neskleis malonaus kvapo, o greičiau priešingai – sudegs ir smirdės. Geriau į 10 l kibirą pripilkite trečdalį butelio alaus. Taip išgausite lengvą malonų aromatą.