ES parama
Finansai

Parama verslui, ūkiui ir visuomenės gerovei

ES paramaNuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą prabėgus keliolikai metų, jau retas kuris abejoja to nauda. Ypač jei yra bent kiek susidūręs su ES parama ir jos teikiamais vaisiais. Skeptikai, žinoma, sakys, kad Europa tik atima ir nieko neduoda, pamiršę, jog į daugelį nutiestų kelių, pastatytų tiltų ir viadukų, susikūrusių jaunų ūkių bei inovatyvių verslų yra įdėta ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų. Šiais laikais kai kurie verslai vien ES parama ir remiasi – tiek steigiant savo įmonę, tiek ir teikiant paslaugas, susijusius ar su europinių lėšų įsisavinimu, projektų rašymu ar buhalterija. Tad visumoje tuo tikrai galime pasidžiaugti, kiek kiekvienas iš to asmeniškai gavo naudos – jau kitas klausimas. Tiesa, niekada nereikėtų nustoti galvoti ir apie tai, o kaip gi teks gyventi tuomet, kai Europos Sąjungos parama baigsis.

Vienas svarbiausių ir didžiausių Europos indelių Lietuvoje tai buvo žemės ūkio plėtra ir modernizavimas. Jei prieš dešimt ar penkiolika metų nauji, šiuolaikiniai traktoriai, kombainai ir kiti ūkininko kasdienybės atributai dar būdavo seni, keliasdešimt metų skaičiuojantys, nuolat byrantys ir pastovių remontų prašantys, tai šiuo metu bent kiek didesniame ūkyje dažnai jau galima išvysti ir naujų, modernių, efektyvių ir gerokai darbą lengvinančių mašinų. Ir didžioji dalis tokios ūkio modernizacijos yra atlikta su ES struktūrinių fondų lėšų pagalba.

Kuomet atsirado galimybė su ES parama steigti naujus ūkius, į kaimą atsigręžė ir jauni žmonės. Seniau, nors ir matę, kad tėvai ūkininkai neblogai gyvena, tačiau patys nematę jokių perspektyvų patys pradėti ūkininkauti, su parama iš ES jau turėjo kur kas geresnes galimybes. Juolab, kad parama jauniesiems ūkininkams yra ir lengviau gaunama, ir neretai didesnė. Jauniems žmonėms susipirkti ūkiui reikalingas mašinas, padargus ir kitus įrenginius be galo sunku, o ES parama šioje vietoje yra tikrai rimtas ramstis, atvėręs kelią į ūkininkų pasaulį jau ne vienai jaunai šeimai. Tad, nors Lietuvoje kaimas ir toliau po truputi nyksta, galime spėti, jog be paramos iš užsienio jo jau visai neturėtume. Tuo tarpu dabar galima matyti ir modernius traktorius bei kombainus laukuose, ir su europinėmis lėšomis įrengtas kaimo turizmo sodybas, sutvarkytus rajonų centrus ir mažesnius kaimelius, išasfaltuotus kelius bei atnaujintas bibliotekas.