ventiliacija, vėdinimo sistemos, rekuperatorius
Namai

Ventiliacija daugiabutyje

Visi žinome, kad visuose senos statybos daugiabučiuose patalpų vėdinimas buvo vykdomas natūraliai. Taip pat daugelis šių daugiabučių iki šiol nepasižymi efektyvia šildymo sistema bei namų sandarumu. Todėl diegti priverstinio vėdinimo sistemas tokiems daugiabučiams paprasčiausiai nėra poreikio ir tikslo.

Tačiau šiuo metu intensyviai vykstant daugiabučių modernizavimui, situacija pasikeitė iš esmės. Deja, pasikeitė tai tai, kas susiję su namų šiluma ir šildymo sistema, bet ne vėdinimo sistemos klausimas. Vykdant daugiabučių modernizavimo programas, ventiliacija išliko ta pati, kokia buvo iki tol ir tai po kurio laiko atskleidė itin dideles vėdinimo trūkumo problemas.

Kiekvienas specialistas pasakys, kad tokie darbai neturėtų būti atliekami nekeičiant vėdinimo sistemos iš esmės. Todėl vėliau labai dažnai susiduriama su drėgmės bei namuose atsiradusio pelėsio klausimu. Nors situacija itin nemaloni ir gerai žinoma, šiuo klausimu rūpintis, deja, tenka patiems gyventojams, o išeitys yra vos dvi.

Viena iš jų, jeigu ją galima pavadinti išeitimi, – tai intensyvesnis patalpų vėdinimas. O tai savaime aišku reiškia, kad reikia dažniau praverti langus arba tai daryti nuolatos. Kas taip pat reiškia, kad po renovacijos sutaupytos šildymo išlaidos iššvaistomos pro atvertus langus. Ką jau kalbėti apie tai, kad tai daryti šaltuoju sezonu yra taip pat ir nekomfortiška.

Kitas sprendimas – priverstinė ventiliacija. Ar galima tai įdiegti daugiabučio bute? Taip, galima. Tiesa, įdiegti centralizuotą su lanksčiais ortakiais vėdinimo sistemą būtų sudėtinga. Todėl tai dažniausiai atliekama pasitelkiant mini rekuperatorius, kuriuos galima įdiegti bet kurioje patalpoje, turinčioje išorinę laiko sieną. Šie mini rekuperatoriai yra montuojami tiesiogiai per lauko sieną, o parenkami priklausomai nuo patalpų dydžio ir atsižvelgiant į maksimalų žmonių skaičių patalpoje. Nuo to priklauso, kokio galingumo įrenginys yra reikalingas.

Tai reiškia, kad tarkime 5 asmenų šeimai, svetainėje turėtų būti montuojamas didesnius poreikius patenkinantis mini rekuperatorius nei miegamajame. Taip pat ir virtuvėje bei vonios kambaryje. Daugiausiai klausimų kelia vidiniai butai, kurie ne kiekvienoje patalpoje turi lauko sieną. Tokiais atvejais labai svarbu parinkti įrenginį, galintį maksimaliai patenkinti vėdinimo poreikius visame bute.