buhalterija
Finansai

Viskas apie gyventojų pajamų mokestį

Gyventojo pajamų mokestis svarbus kiekvienam asmeniui – tiek tam kas dirba darbovietė, tiek ir tam kas užsiima savarankiška veikla. Galima sakyti, jog pajamų mokestį moka beveik visi asmenys, gaunantys bent kokių pajamų.

Galima išskirti tokias pajamų rūšys, kurios yra apmokestinamos pajamų mokesčiu (GPM):

  • Pajamos susijusios su darbo santykiais – kitaip sakant tai tipinio darbe dirbančio asmens, ir gaunančio kasmėnesinį darbo užmokestį pajamos. Atlyginimas asmeniui būna išmokamas jau išskaičiavus gyventojų pajamų mokestį, taip pat ir kitus mokesčius.
  • Pelnas iš vertybinių popierių pardavimo, gauti dividendai. Jei asmuo perka ir parduoda vertybinius popierius, jis turi sumokėti pajamų mokestį pats. Toks mokestis mokamas tik tuomet, jei pajamos (pelnas) iš vertybinių popierių pardavimo per mokestinius metus sudarė ne mažiau kaip 500 EUR (nuo 2016 metų). Gaunami dividendai – taip pat apmokestinami. Jei dividendus išmoka Lietuvos kompanija, tuomet į investuotojo sąskaitą jie patenka jau išskaičiavus gyventojų pajamų mokestį, kitais atvejais, jį gali tekti susimokėti pačiam, deklaravus metines pajamas.
  • Pelnas iš turto pardavimo (neišlakius nustatytą laikotarpį). Jei nekilnojamas turtas yra parduodamas greičiau, nei nustatytas mokestinis laikotarpis, tuomet už pelną iš šio turto pardavimo, taip pat reikia sumokėti pajamų mokestį valstybei.
  • Pajamos iš individualios, ūkinės ir panašios veiklos. Užsiimantys individualia veikla privalo mokėti ne tik pajamų mokestį, bet taip pat patys ir sumokėti ir VSD bei PSD įmokas.
  • Autoriniai honorarai – autoriniai honorarai, kitaip nei prieš kelerius metus, dabar yra apmokestinami bemaž tokiais pačiais mokesčiais kaip ir pajamos iš darbo santykių.
  • Pajamos iš indėlių bei kitų palūkanų apmokestinamos labai panašiai kaip ir pajamos iš vertybinių popierių pardavimo. Tiek ir mokesčio tarifas, tiek ir neapmokestinamo dydžio ribos yra analogiškos.
  • Dovanos iš ne šeimos narių, azartinių lošimų pajamos taip pat yra apmokestinamos pajamų mokesčiu, tačiau reiktų atkreipti dėmesį, kad yra nustatytos tam tikros vertės ribos, nuo kurių privalu skaičiuoti šį mokestį.

Straipsnio šaltinis: http://www.finansistas.net/gyventoju-pajamu-mokestis-gpm.html