Namai

Židinio kaminas: Top 5 dažniausiai užduodami klausimai

Židinys nuo seniausių laikų buvo laikomas namų jaukumo ir darnumo simboliu, šiandien židiniai yra populiarus ir praktiškas interjero akcentas. Visgi, esamiems ir būsimiems židinių savininkams kyla klausimų, kaip tinkamai prižiūrėti židinį, koks turėtų būti jo kamino aukštis, kaip pagerinti židinio trauką ir pan. Tad šiandien ir pabandysime aiškiai ir suprantamai atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kaip reguliuoti židinio trauką?

Jei norite padidinti židinio galingumą, reikia pilnai atidaryti židinio sklendę, pastumti durelių rėme arba ugniakuro pelenų stalčiuje esamą svirtelę. Taip pat galima šiek tiek ištraukti pelenų stalčių arba praverti židinio dureles, tačiau tai rekomenduojama daryti tik židinio įkūrimo metu. Šie veiksmai pagreitins degimo procesą, metalas greičiau įkais ir suteiks daugiau šilumos. Klysta tie, kurie galvoja, kad sumažinus degimo procesą bus daugiau šilumos, nes, sumažinus deguonies patekimą į ugniakurą, malkos pradės smilkti, degimo procesas sulėtės, o tuo pačiu ir bus išskiriama mažiau šilumos.

Ar židiniui būtinas dūmtraukis?

Taip. Jei nėra dūmtraukio, nebus ir židinio. Kita vertus, nusiminti neriektų, nes yra alternatyva! Mat, visada galima prie namo arba pastato viduje įrengti pristatomą kaminą. Visgi, jei net ir toks variantas jūsų netenkina, galima rinktis dujinius arba elektrinius židinius, kuriems nebūtinas kaminas, o estetine išvaizda jie tikrai nenusileidžia tradiciniams židiniams.

Kam reikalingas židinio kamino įdėklas?

Židinių statyboje dažniausiai yra naudojamas mūras. Židiniui degant, mūras sugeria ir išties ilgai išlaiko šilumą. Kita vertus, kol didesnė mūrinio kamino dalis įkaita, tam prireikia laiko ir kantrybės. Tad kuo didesnis kaminas, tuo jis ilgiau šils. Be to, šaltas mūras atvėsina išmetamąsias dujas, o tai sumažina trauką. Kamino įdėklai palaiko dūmus šiltus ir apsaugo kaminą nuo aukštos dūmtraukio temperatūros. Taigi, įdėklas įkaista žymiai greičiau, todėl ir trauka atsiranda geresnė. Kaminas su įdėklu tiesiog paima mažiau šilumos iš židinio. Tiesa, atminkite, kad kamino įdėklų montavimas – profesionalų darbas, todėl nesigriebkite jo patys.

Kaip prižiūrėti židinio kaminą?

Židinio kaminą būtina nuolatos valyti. Specialistai rekomenduoja rinktis specialius suodžių sudegimo katalizatorių, kurį galima naudoti, kūrenant malkas, anglis, durpes, pjuvenas ar organines atliekas. Suodžių sudegimo katalizatoriai paprastai būna miltelių konsistencijos, jie puikiai išvalo židinio kaminą nuo suodžių, vidinius paviršius. Be to, gerina degimo procesą, mažina koroziją bei sumažina SO2 ir NO2 emisiją į atmosferą.

Koks turi būti židinio kamino aukštis?

Specialistų teigimu, židinio kamino aukštis nuo pajungimo vietos turėtų būti ne mažesnis nei 4,5-5 metrai. O štai horizontalus židinio, katilo ar krosnies pajungimo į kaminą vietoje atstumas turėtų būti ne didesnis nei 1 metras.