advokatai
Paslaugos

Advokatai pataria: ką turi žinoti patalpų nuomotojas?

advokataiJei nusprendėte nuomoti patalpas, privalote išmanyti teisinius minėtojo proceso niuansus. Advokatai tvirtina, kad geriausias sprendimas – nuomoti visą butą, namą ar komercines patalpas. Žinoma, galima nuomoti ir atskirus kambarius (pvz., vieną kambarį bute, kuriame patys gyvenate), tačiau tai sukelia kur kas daugiau sunkumų, ypač dėl bendrojo naudojimo patalpų. Atskiros nuomos paslaugos netaikomos pagalbinėms patalpoms, pvz., sandėliukui, virtuvei ar vonios kambariui. Negalima nuomoti ir dalies kambario ar pereinamųjų patalpų. Tiesa, minėtuosius draudimus teisine forma galima apeiti, pvz., jei pasirašote vieną nuomos sutartį, tačiau būstą nuomojate keliems žmonėms.

Pasirašykite nuomos sutartį

Jei nuomos sutartis turi aiškų baigties laiką, pvz., patalpos nuomojamos vieneriems metams, būtina pasirašyti raštiškai patvirtintą nuomos sutartį. Jei dėl nuomos sutarties laikotarpio nesitariama, sutartį galima sudaryti žodžiu. Šiuo atveju nuomotojas sutarimą gali nutraukti kada panorėjęs, tačiau nuomininką privalo įspėti likus pusmečiui iki nuomos nutraukimo.

Nuomos sutartyje reiktų nurodyti tikslų adresą, nuomojamų patalpų ar kambarių skaičių ir jų plotą bei nuomojamos techninės įrangos duomenis. Sutartyje apibrėžiamas nuomojamų patalpų mokestis ir apmokėjimo terminai, nurodoma komunalinių paslaugų atsiskaitymo tvarka. Nepamirškite, kad pasirašant nuomos sutartį būtina perduoti ir bendrijos numatytų įstatų kopiją. Tiesa, advokatai teigia, kad kai kurie sutarties punktai nereikalauja tikslios apibrėžties. Tokiu atveju nuomininkas turi vadovautis įstatymų rekomendacijomis, pvz., pinigai už nuomą turi būti sumokėti iki kito mėnesio 20 dienos.

Mokesčiai valstybei

Patalpas nuomojantis asmuo privalo mokėti mokesčius valstybei. Visų pirma nuomotojas privalo įsigyti verslo liudijimą mokestiniams metams. Šiuo atveju kalbama apie gyvenamųjų patalpų nuomos verslą, neteikiant apgyvendinimo paslaugų, t. y. nakvynės ir pusryčių ar kaimo turizmo paslaugų. Įsigydami minėtąjį verslo liudijimą, turėsite VMI perversti tam tikrą sumą pinigų.

Kas yra draudžiama?

Sudarant nuomos sutartį, nuomotojas negali nurodyti sąlygų, nenaudingų nuomininkui, pvz., nurodyti nuomininko atsakomybę, nesant jo kaltei (jei nuomojamas butas sudega dėl kaimynų kaltės). Negalima numatyti didesnės materialinės atsakomybės nei yra realūs nuomininko sukelti nuostoliai, pvz., sugadinęs kriauklę nuomininkas atlygina remonto darbus, tačiau neturi mokėti baudos. Negalima kalbėti ir apie vienašališką nuomos sąlygų keitimą, pvz., nuomos mokesčio pakėlimą bet kokiu metu ir bet kokia suma. Be nuomotojo sutikimo nuomininkas neturi teisės pasikviesti kitų žmonių bendram gyvenimui nuomojamose patalpose. Be sutikimo nuomininkas negali būsto pernuomoti.

Ką daryti, jei nuomininkas daro žalą?

Advokatai teigia, kad nuomotojas gali nutraukti nuomos sutartį, jei nuomininkas elgiasi netinkamai, pvz., ilgiau nei 3 mėnesius nemoka nuomos mokesčio, trukdo aplinkiniams, gadina būstą arba naudoja jį ne pagal sutartyje apibrėžtas sąlygas, nemoka už komunalines paslaugas ir t. t.