Darbas Norvegijoje
Finansai,  Namai

Apie gyvenimą Norvegijoje

Nemažai daliai lietuvių Norvegija jau tapo antrąją Amerika. Sužinoję, kad ten ir už nekvalifikuotą darbą galima per mėnesį gauti bent porą tūkstančių eurų, daugelis susimąsto, kodėl čia turime dirbti sunkiai ir dar protingai už dažniausiai mažiau. Nieko keisto, kad vis daugiau jaunų žmonių, porų, kartais net šeimų keliasi gyvenimui į Norvegiją. Vieni trumpam, išvyksta padirbėti keliems mėnesiams, kiti ir visam gyvenimui. Ir kaip gi ten gyvenasi?

Gana greitai ateina supratimas, kad išsvajotoji alga nėra tokia jau didelė. Būsto nuoma, maisto kainos, transportas, komunalinės paslaugos – viso to kainos skiriasi kartais, palyginus su Lietuvos. Aukštas pragyvenimo lygis Norvegijoje neišvengiamai kelia praktiškai visų prekių bei paslaugų kainas šioje šalyje. Žinoma, atsiranda ir kažkokių nišinių produktų, kurių galbūt galima gauti ir pigiau nei Lietuvoje. Na, pavyzdžiui, makaronų. Bet valgant juos nors ir kas antrą dieną, tas sutaupymas neišvengiamai ištirpsta. Tad svarbu kiek įmanoma iš anksto pasiskaičiuoti, kokios nusimato išlaidos su jums būdingu gyvenimo būdų, kad netektų stebėtis, jog trijų tūkstančių eurų atlyginimas, dirbant norvegišką darbą, ištirpo tiesiog patenkinus būtiniausius poreikius.

Būsto klausimas Norvegijoje taip pat opus. Kiek prasigyvenus verta pamąstyti apie savo būsto pirkimą, vis tik ilgajame periode taip bus pigiau net ir mokant palūkanas bankui. Žinoma, jei neatsitiks ko nors nenumatyto, pavyzdžiui, nebegalėsite kilnoti lašišų dvylika valandų per dieną dėl sveikatos sutrikimų. Na, bet tai jau individualu, kiekvieno rizikos laipsnis kitoks. Kalbant apie nuoma, brangiausia, žinoma, gyventi didžiuosiuose miestuose – Osle, Bergene, Stavangeryje. Oslas kaip sostinė turi ir pranašumų, ir trūkumų. Tai didelis miestas, tad susirasti darbą čia kiek lengviau. Žinoma, čia vyrauja ne fabrikiniai darbai, tad norvegų kalbą mokėti reikės. Bent kažkiek. Be to, Oslas  – vienas brangiausių pasaulio miestų. Tad ir nuoma, ir maistas, ir transportas čia kainuos tikrai labai daug. Planuojantiems vykti į Norvegiją, reikia labai daug skaičiuoti. Kiekvienoje stadijoje. Ir geriausią, ir vidutinį, ir, svarbiausia, patį blogiausią scenarijų.

Vis tik daugelis lietuvių Norvegijoje kuriasi toliau nuo didesnių miestų, arčiau pramoninių centrų ar žuvies fabrikų. Žuvies apdirbimas bei statybos – du populiariausi darbai Norvegijoje. Žuvies apdirbėjai būna pririšti prie savo fabriko, dažniausiai esančio nedideliame mieste ar miestelyje, kažkur netoliese ir reikia kurtis gyvenimui. Tuo tarpu darbas statybose dažnai apčiuopiamos gyvenimo vietos ir nesuteikia – kur yra darbo, ten ir tenka važiuoti, ten ir dirbti. Taigi, darbas Norvegijoje  tikrai viliojantis dalykas, kitą vertus, nereikia pamiršti, kad lengva nebus. Kaip ir nėra lengva Lietuvoje bei kur kitur pasaulyje. Na, o gal viskas tik požiūrio reikalas.