Mes pasakome, į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis valiutos keityklą Vilniuje, Kaune ar bet kokiame kitame mieste. Užsienio valiutą į eurus ir atvirkščiai galite išsikeisti viename iš daugybės banko skyrių (kasoje) arba specialiose valiutos keityklose, veikiančiose pagal licenciją.
Nacionalinio banko rekomendacijos
NBU ragina piliečius patikrinti šilumokaičius prieš juos aplankant. Pakanka atidaryti registrą ir rasti mainų tašką pagal jo pavadinimą arba adresą. Kiti veiksniai, rodantys šių nebankinių finansų įstaigų veiklos teisėtumą:
perkant valiutą, oficialūs keitikliai Lietuvoje ima 2% komisinį mokestį (tai įmokos į pensijų fondą);
NBU išduotos licencijos kopija turi būti pakabinta kambaryje (matomoje vietoje);
taip pat turi būti lentelė su objekto adresu.
Bankai ar pinigų keitėjai?
Kiekvienas bankas savo filiale atlieka valiutos keitimą. Tačiau, norint atlikti tokią operaciją, nebūtina būti banko klientu.
Keityklų pasirinkimas labai platūs, jų daug galima rasti kiekviename gyvenamajame rajone. Tačiau valiutos keitimas nebankiniuose taškuose turi tam tikrų trūkumų. Pavyzdžiui, nebankinę valiutos keityklą lengva supainioti su šešėline valiutos keitykla.
Todėl reikia būti atsargiems: NBU svetainėje esančiame legalių prekiautojų valiuta sąraše turi būti nurodytas įmonės pavadinimas, užrašytas ant iškabos ar dokumentuose vartotojo kampe.
Juodoji rinka
Galite nusipirkti dolerį iš asmenų naudodami skelbimus internete. Tokie valiutos sandoriai Lietuvoje. yra neteisėti, todėl apgaulės atveju teisėsaugos pareigūnai negalės jūsų apsaugoti.
Jei vis tiek nusprendėte valiutą išsikeisti juodojoje rinkoje, turite būti labai atsargūs: keiskite masines / viešose vietose, patikrinkite banknotus ir perveskite juos nepalikdami žmogaus.
Kaip patikrinti dolerių autentiškumą?
Deja, padirbtų pinigų problema nepraranda savo aktualumo. Pasitaiko apyvartoje padirbtų banknotų, ypač dolerių, skirtingos kokybės – nuo grubių, akivaizdžių padirbinių iki banknotų, kurių netikrumą sunku nustatyti patiems.
Populiariausias tarp padirbinėtojų yra 100 USD nominalas su Benjaminu Franklinu averse. Tai paaiškinama tuo, kad toks banknotas dažniausiai randamas apyvartoje.
Kodėl neteisėta keitykla yra pavojingas?
Iš nelegalių imigrantų galite tikėtis visko. Pavyzdžiui, sukčiai gali bent dešimt kartų sumažinti tarifą, tikėdamiesi, kad išsibarstę turistai nieko nepastebės, o jei pastebės – nieko neįrodys. Arba naudokite paslėptus keitimo mokesčius. Blogiausiu atveju gali būti išleisti padirbti banknotai.
Teisinė valiutos keitykla yra vieno iš komercinių bankų padalinys. Jų darbą stebi Rusijos bankas. Reguliatorius aiškiai nustato reikalavimus valiutos keitykloms. Šie reikalavimai gina vartotojų interesus.
Kaip atskirti oficialią valiutos keityklą?
Yra keletas ženklų, kurie padės lengvai atskirti legalų keitiklį nuo nelegalaus ir nesusidurti su sukčiais.
Kiekvienas teisėtas keitiklis privalo:
- Priklausykite veikiančiam bankui. Norėdami tai padaryti, verta patikrinti, ar jis turi Rusijos banko licenciją. Po to paskambinę banko karštąja linija arba oficialioje jo svetainėje galite patikrinti, ar bankas turi tokį keitiklį.
- Atskleiskite informaciją apie save. Mainų punkto matomoje vietoje turi būti visa pagrindinė klientams skirta informacija:
- Banko ar filialo, vidinio padalinio, kuriam priklauso keitiklis, pavadinimas, jų adresai ir telefono numeriai.
- Sąrašas operacijų, kurias ten galima atlikti su valiuta ir čekiais (jei norite išgryninti čekį).
- Valiutų kursai. Atkreipkite dėmesį, kad net ir skirtinguose to paties banko keitikliuose valiutos kursas gali skirtis.
- Nedelsdami patikrinkite, ar kursas priklauso nuo sumos, kurią norite pakeisti. Kartais keitėjai skelbia palankesnį kursą keičiant didelę valiutos sumą. O tų, kurie keičia mažas sumas, laukia nemalonus siurprizas. Būtent į tokią situaciją pateko Filipas: jis jau buvo sumokėjęs už viešnagę viešbutyje, už pirkinius norėjo atsiskaityti kortele, grynųjų reikėjo tik autobusui ir nedidelėms išlaidoms.
- Komisinis kursas valiutos keitimui.
- Sugadintų banknotų priėmimo taisyklės.
- Čekių priėmimo taisyklės (jei šis keitiklis veikia su čekiais).
- Turėti reikiamą įrangą. Būtent: banknotų skaitiklis ir detektorius banknotų autentiškumui atpažinti.
Jūsų pageidavimu keitėjai gali iškeisti didelius banknotus į mažus (jei, žinoma, tokių yra), taip pat priimti sugadintus banknotus. Tačiau už šias paslaugas taip pat gali būti taikomi mokesčiai.
Informacijos šaltinis: https://valiutoskeitykla.eu