Laisvalaikis

Aplankyti Stambulą

stambulasStambulas – didelis, margas, daugiakultūris Turkijos miestas, neretai painiojamas net su šios šalies sostine. Visgi oficiali sostinė įsikūrusi Ankaroje, Stambulas, nors seniau įvairiais laikotarpiais buvo didingas ir strategiškai svarbus miestas, dabar yra tiesiog turistų traukos centras. Ir, žinoma, namai bene dešimčiai milijonų įvairių tautybių bei religijų žmonių.
Stambulas yra šiaurės vakarinėje Turkijos dalyje, prie jūros, išvagotas jos įlankų bei upių, taigi toks gana raižytas miestas. Tad ir architektams, bandantiems įsiterpti su savo namais nameliais į šį miestą tiek dabar, tiek ir prieš tūkstantį ar daugiau metų, turėjo pavargti. To vargo išdava – turime įdomu, labai įvairų miestą, po kurį galima vaikščioti ne vieną dieną, ir vis tiek atrasti ką nors naujo. To turistams ir reikia. Beje, senoji miesto dalis į pasaulio paveldo sąrašus – Unesco. Taigi architektūros vertybės pripažintos pasauliniu lygmeniu.
Pabuvoti Stambule galima atvykti visus metus. Čia pietūs, klimatas malonus, tokios žiemos, prie kokios pripratusi Lietuva, nebūna. Žiemos metu čia temperatūra nukrenta iki vidutiniškai keliolikos laipsnių dienos metu ir iki dešimt laipsnių naktį. Taigi, orai tikrai puikiai tinka pasivaikščiojimui. Tiesa, žiemą verta apsiginkluoti skėčiu – orai būna gerokai lietingesni nei vasaros metu. Na o vasara Turkijoje karšta. Karšta ir ganėtinai sausa. Bent jau vietinių nestebina paprastai trisdešimties laipsnių ribą perlipantis termometro stulpelis, na o mums tokia tai gali būti tikri karščiai. Neveltui didžiausias turistų antplūdis tiek Stambule, tiek ir visoje Turkijoje būna vasarai dar neįsivažiavus ir iki galo nepasibaigus, tai yra gegužės – birželio bei rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais.
Vieni keliauja vien į Stambulą, leidžia čia savaite ar dvi, dairosi, domisi ir džiaugiasi tiek miesto istorine didybe, tiek ir milijonų žmonių šurmuliu. Bet nemaža dalis turistų į šį miestą užsuka vos dienai ar dviem, dažniausiai atostogų kuriame nors Turkijos kurortų metu. Tai patogu – populiariausi Turkijos kurortai – Antalija, Alanija, yra ganėtinai netoli, ten visada atsiras vietinių, norinčių jus nuvežti aprodyti Stambulo. Ne už dyka, žinoma. Tuo rūpinasi ir agentūros. Neretai į kelionių paketą įeina ekskursija į šį miestą. Na ar bent jau yra tokia galimybė už papildomą mokestį.