Šlaitinio stogo dangos pasirinkimas – užduotis ne iš lengvųjų. Tačiau egzistuoja keli paprasti patarimai, leidžiantys priimti tinkamą sprendimą. Stogo dangos klasika galima pavadinti keramines čerpes, paplitusias tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Jos yra universalios, gerai saugo šilumą ir puošia bet kokio stiliaus namą. Bituminės čerpės taip pat yra populiarios, jomis lengva dengti stogus, tačiau jos tinka ne visoms klimatinėms sąlygoms. Joms reikalingas ir tvirtas pagrindas. Skardinė danga garsiai barška ir kaista nuo saulės, be to, išaugus metalo kainoms, pakilo ir tokių stogų kaina. Montuoti šiuos stogus yra pakankamai sudėtinga, reikia kruopščiai laikytis technologijų. Lietuvoje populiariausias yra šiferis, todėl, kad kainuoja žymiai pigiau nei kitos stogo dangos, o grožiu dažnai jas pranoksta.
Kai planuojama dengti stogą, pirmiausia visada galvojame apie estetinį vaizdą. Kiekvienas nori gyventi gražiame name, todėl pirmenybė teikiama nepriekaištingai atrodančioms čerpėms iš natūralių medžiagų. Šiuo metu populiariausios yra keraminės ir betoninės čerpės, tačiau nereikėtų pamiršti apie tai, kad šios rūšies čerpės pasižymi pakankamai dideliu svoriu, kurį turi atlaikyti pamatai ir santvara. Keraminės čerpės – tai viena seniausių stogo dangų, kuri plačiai naudojama statyboje ir mūsų laikais. Keraminių čerpių gamybos procesas susideda iš kelių dalių: pradžioje ruošiniams suteikiama forma, jie džiovinami, vėliau padengiami apsauginiu sluoksniu ir deginami 1000 laipsnių Celsijaus temperatūroje. Populiariausios pasaulyje yra vokiečių gamybos čerpės. Vokiečiai tvirtina, kad technologijas į jų kraštus prieš 2 tūkstančius metų atvežė romėnai, perėmę jas iš senovės egiptiečių, kurie čerpėmis stogus klojo prieš 4 tūkstančius metų. Tai išties laiko patikrinta, karališka stogo danga.
Betoninės čerpės – tai labai kokybiška etalonu tapusių keraminių čerpių imitacija. Jos turi visas teigiamas keraminių čerpių savybes, bet kainuoja kiek mažiau. Jų sudėtyje kvarcinis smėlis ir betonas. Sumaišius cementą su smėliu ir vandeniu gaunamas betonas – dirbtinis akmuo, kuris yra toks pat kietas, kaip ir tikras. Dažomos čerpės naudojant natūralų pigmentą – geležies oksidą. Dėl šių priežasčių šios čerpės yra tokios pat ekologiškos, kaip ir keraminės, taip pat jos pasižymi identiškomis fizinėmis ir mechaninėmis savybėmis.
Tiek betoninės, tiek keraminės čerpės – tai ypatingai ilgaamžė medžiaga, galinti tarnauti iki 100 metų. Šios čerpės yra atsparios ugniai ir kitiems agresyviems veiksniams, gerai izoliuoja triukšmą ir laiko šilumą. Geros čerpės požymis tai mažas korėtumas. Kuo labiau paviršius korėtas, tuo daugiau sugerti ir sulaikyti vandens gali čerpė. Tai padidina tiek šalčio, tiek vandens pralaidumą. Be didelės kainos ši danga turi ir kitą trūkumą – ji yra pakankamai sunki, ypač nuklota sniegu, todėl reikia kruopščiai apskaičiuoti, kad tiek statybinė konstrukcija, tiek pamatai atlaikytų svorį. Be to šių čerpių klojimą negalima automatizuoti, jį reikia atlikti rankomis, o tai kainuoja tiek pat, kiek ir pačios čerpės.