Ne į temą

Vaivorykštinė vėliava kasmet kyla vis aukščiau

Pirmosios gėjų eitynės surengtos 1970 metais Niujorke. Pirmosios eitynės buvo surengtos ne kaip noras pasipuikuoti ar demonstruoti laisvą meilę, o kaip minėjimas prieš metus vykusių riaušių. 1969 metais, kai Jungtinėse Amerikos valstijose gėjai, lesbietės ir kiti LGBT marginalai susidurdavo su didžiule diskriminacija bei draudimais, įvyko 400 policijos pareigūnų bei kone 2000 gėjų klubo lankytojų pasipriešinimu reido metu. Tuo metu buvo draudžiama tiekti alkoholį gėjams, persirenginėti kitos lyties drabužiais, viešai šokti vienos lyties poroms. Tad ir reidai į gėjų bei transeksualų laikomas vietas buvo įprastas reiškinys.

Pirmosios LGBT organizuotos eitynės susilaukė atgarsių visame pasaulyje ir žaibiškai paplito po įvairias pasaulio šalis bei miestus. Šios eitynės virto spalvotomis šventėmis ir karnavalais, kuriose demonstruojama ne tik vaivorykštinė liava, bet ir įvairiausi nekasdieniški apdarai ir atributai, viešai išreiškiama meilė. Prie eitynių skatinami prisijungti ne tik LGBT nariai, bet ir visi, kurie palaiko LGBT bendruomenes. LGBT nariai teigia, jog jie vis dar jaučia diskriminaciją ir susiduria su nemalonumais dėl savo netradicinės orientacijos tiek darbe, tiek kasdieniniame gyvenime. Todėl šiomis eitynėmis jie siekia atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą ir mažinti atskirtį.

Žinoma, pasaulis gėjų eitynių nesutiko išskėtęs rankų. Kone didžiausio pasipriešinimo gėjų eitynėms sulaukta Rytų Europoje, kur dar neseniai galiojo draudimai šiems renginiams. Lenkijos ir Rusijos aktyvistai buvo pateikę skundus Europos Žmogaus Teisių Teismui ir šiuos teismus laimėjo. 2010 metais LGBT vėliava kaip niekad išdidžiai suplevėsavo ir Vilniaus Gedimino prospekte. Pirmosios eitynės neapsiėjo be kuriozų, o kone 300 eitynių dalyvių saugojo net 800 policijos pareigūnų. Tuometiniai seimo nariai Petras Gražulis bei Kazimieras Uoka dėl elgesio, nukreipto prieš eitynių dalyvius, buvo sulaikyti ir jiems pareikšti kaltinimai. Seimo narį P. Gražulį policijos pareigūnai turėjo išnešti iš eitynių vietos, nes šis niekaip nepakluso policijos reikalavimams laikytis rimties. Seimo narys tuo tarpu šaukė “Už Lietuvą, vyrai!” Šis šūkis tapo sparnuota fraze ir nepamirštamas kone dešimtmetį.

2013 metais Vilniaus miesto savivaldybė neišdavė leidimo LGBT eitynėms miesto centre ir nusprendė jas perkelti į atokesnę Upės gatvę. Iki pat eitynių dienos vyko teisminis procesas ir eitynės vis tik įvyko kur planuota. Kasmet eitynėse dalyvauja vis daugiau žmonių ir paskutinių metų eitynės tampa tikra spalvų, meilės ir gėrio švente. Vaivorykštinė vėliava plevėsuoja ne tik LGBT, bet ir visų juos palaikančių rankose. Prie eitynių, sutraukiančių tūkstančius žmonių, prisijungia ir žinomi Lietuvos žmonės, politikai, šou pasaulio žvaigždės, visuomenės veikėjai. Planuojama, jog kasmet šios eitynės sutrauks vis daugiau žmonių, skatinančių toleranciją ir pakantumą LGBT bendruomenei.