Artėjant šildymo sezonui rudenį ir jį užbaigus pavasarį, būtina valyti kaminus, ypač jei židinį ar katilą kūrenate kietuoju kuru – malkomis, anglimis. Ant dūmtraukio sienelių nusėda suodžiai, kurie dūmtraukyje, o vėliau ir visuose namuose gali sukelti gaisrą. Dūmtraukio neišvalius, į lauką prasčiau prasiskverbia dūmai, reikia daugiau kietojo kuro, katilas ne taip greitai įšyla, tuomet yra didesnė tikimybė, kad prietaisas suges. Individualių namų savininkai turi kelias alternatyvas – samdytis specialistus arba kaminus valyti savarankiškai.
Garai ir suodžiai nusėda ant kaminų sienelių kaip juodos smalingos nuosėdos. Daugiau nuosėdų lieka degant blogai išdžiūvusiai medienai. Nesudegusios kuro liekanos gali užsidegti ir tapti gaisro kamine priežastimi. Dėl to plytiniuose kaminuose atsiranda įtrūkimų. Esant vėjui ugnis gali patekti į plyšius kamine ir tapti gaisro namie priežastimi. Ypač gaisro pavojus kyla palėpių patalpose. Straipsnyje pasidalinsime keliais patarimais, kaip patiems išsivalyti kaminą namuose.
Pusė kamino valymo sėkmės – tai tinkamai pasirinktos priemonės. Suodžius ir kitus degimo produktus nuo dūmtraukio sienelių pašalinti yra gana sudėtinga. Todėl visų pirma įsigykite specialų kamino šepetį.
Šepetys turi atitikti:
- Dūmtraukio ilgį;
- Dūmtraukio plotį;
- Dūmtraukio konstrukciją.
Gausiai perkami plieninės vielos kaminų šepečiai ir šepečiai nailoniniais šereliais. Nailoniniai šepečiai yra lankstūs, tinkantys bet kokios formos kaminams, jie nepažeidžia, nesugadina kamino sienelių, todėl galite jais valyti be baimės braižyti į plienines dūmtraukių sieneles.
Dūmtraukio valymo procesą palengvins specialūs kamino valymo milteliai ir kaminų šepečių svarmenys, ypač jei kaminą ketinate valyti ne iš apačios, bet iš viršaus.
Patarimai kaminą valantiems iš apačios:
- Valykite tik atvėsusį kaminą;
- Uždenkite degimo sklendę;
- Šepetį įkiškite į angą, pro kurią išleidžiami dūmai ir judinkite jį aukštyn bei žemyn, į kairę ir dešinę puses kiek tik pasiekiate. Tuomet tvirtinkite kaminų vielinį šepetį ir vėl valykite, kooreguokite šepečio ilgį ir t. t., kol išvalysite kaminą iki pat viršaus;
- Ypatingą dėmesį skirkite kamino išlenkimams, kitoms ertmėms, kuriose gausiau kaupiasi suodžiai;
- Tuomet sušluokite ar susiurbkite suodžių likučius, šepetį kruopščiai išplaukite ir saugiai padėkite.
Kuomet ant kamino sienelių susidaro daugiau nei 2 mm suodžių sluoksnis, jį būtina valyti. Optimalu kaminą valyti 1-2 kartus per metus. Intensyviai kūrenant židinį, valyti reikia dažniau.