Namai,  Paslaugos,  Sveikata

Blakių naikinimas. Kaip atpažinti, jog namuose turite nemalonių kenkėjų – blakių?

Blakės įkandimai dažnai painiojami su uodų. Vienas iš ryškiausių skirtumų – įkandus blakei ant kūno lieka daugybė rausvų taškelių, matomų po nakties. Po įkandimo jaučiamas perštėjimas. Kraujo taškeliai pastebimi ne tik ant kūno, bet ir ant patalynės.

Kai kuriais atvejais žmonėms sukeliama alerginė reakcija, tačiau rimtesnių sveikatos sutrikdymų nenustatyta. Įkandimai ant odos pasirodo išsidėstę kaip linija ar nedideliame plote vienas šalia kito,  pavyzdžiui ant rankų ar kojų.

Viena blakė, jeigu sutrikdomas jos maitinimasis, gali daugiau nei kartą įkasti tame pačiame odos plote. Įkandimai, aptikti keliose kūno vietose, gali rodyti, jog Jus sukando keletas blakių. Dauguma žmonių įkandimo nepajunta, nes blakė, prieš pradėdama maitintis po oda įšvirkščia anestetikų ir maždaug dešimt minučių gali netrukdoma siurbti kraują.

Požymiai, jog turite blakių

  • Neramus miegas, neaiškūs kandimo pojūčiai, ryte atsirandantys lokalizuoti odos pabėrimai, gumbeliai, paraudimai, niežulys, primenantis sukeltą uodo įkandimo, tik daug silpnesnis. Itin būdinga, kad tokie pabėrimai, kylantys nuo blakių įkandimų, būna ant švelnesnių odos vietų – ant kaklo, rankų vidinės pusės ir pan., vietose, kurios būna nepridengtos apatinių drabužių ir neužklotos patalyne.
  • Patalynėje aptinkama kraujo dėmelių: panašių į tas, kurios būna, jei nudraskyta įkandimo vieta sutepė paklodę ar antklodę: tokios dėmelės atsiranda nuo blakių, kai jos yra prispaudžiamos. Prispaudus blakę, kraujas iš jos išbėga, tačiau pati blakė lieka gyva ir nuropoja, todėl mirusios blakės lovoje nepamatysite.
  • Išmatos. Blakių išmatas galite atpažinti pagal smulkias rudas ar gelsvas dėmelės, kurios pasilieka ant patalynės. Pastebėję panašių dėmelių, galite įtarti, kad jas paliko blakės.
  • Vienas iš požymių, kad turite blakių yra specifinis kvapas: jis gali būti nelabai juntamas, tačiau užsiveisus didesnei kolonijai turėtumėte užuosti konjako, muskuso, kokriandro ar neplautų kojinių nežymiai juntama kvapą.
  • Blakių lavonėliai. Tačiau norint juos pamatyti, reikia nuodugniai patikrinti lovą, kilimus bei atstumti baldus bei patikrinti plyšius ar vietas, kurie nebūna natūraliai apšviesti.

Blakėmis dažnai užsikrečiama atostogaujant kitose šalyse, nakvojant jau užkrėstuose viešbučiuose, poilsiavietėse – šie kenkėjai saugiai įsitaiso lagaminuose, tarp drabužių ir atkeliauja į gyventojo namus. Blakės gali tūnoti ir senuose balduose, dovanojamuose drabužiuose, čiužiniuose, taip pat jų galima parsinešti iš lauko arba jos pačios gali atkeliauti iš kaimynų namų.

Naktį blakės išlenda iš savo slaptaviečių ir pagal žmogaus iškvepiamą anglies dioksidą bei kūno šilumą aptinka savo auką. Iš žmogaus patalinė blakė gali išsiurbti dvigubai daugiau kraujo nei patys sveria.

Patelė iš viso, per savo 1,5 gyvenimo laikotarpį, metų padeda nuo 200 iki 400 kiaušinėlių, iš kurių išsirita nimfos. Jos neriasi 5 kartus ir prieš kiekvieną nėrimąsi maitinasi krauju, kol subręsta iki suaugusios blakės. Šis procesas dažniausiai trunka 30-40 dienų. Blakių naikinimas yra pakankamai sudėtingas procesas – reikia kelis kartus purkšti cheminius preparatus, kadangi pastarieji, kad ir kokie stiprūs bebūtų neveikia itin atsparių kiaušinėlių. Patiems išsinaikinti blakių gali ir nepavykti, rekomenduojame kreiptis į profesionalus, kurie nedelsiant padės sunaikinti šiuos nemalonius parazitus.