Namai,  Paslaugos,  Sveikata

Pelėsio naikinimas. Kaip pelėsis dauginasi Jūsų namuose?

Pelėsis, kas tai?

Siūlinis pelėsis, tai vienos rūšies grybelis, kuris skiriasi nuo augalų, gyvūnų ir bakterijų. Pelėsiai yra negyvų organinių medžiagų, tokių kaip lapai, mediena ir augalai, skaidytojai kurie kartais gali užkrėsti gyvus augalus, gyvūnus bei namo konstrukcijas. Atskirų pelėsių kolonijų sporos ir į plaukus panašūs siūlai, vadinami hifais yra per maži, jog juos galėtume pamatyti be mikroskopo, tačiau kuomet ant paviršių pelėsių kolonijų sparčiai daugėja, dažniausiai pasimato juodas arba žalias pelėsis.

Taip pat jo spalvai įtaką daro medžiagų šaltinis ir kolonijos amžius – pradinė pelėsio stadija primena baltus pūkelius kurie su laiku tamsėja ir giliau skverbiasi į medžiagą. Jeigu už vinilinių tapetų auga pelėsiai, gali atsirasti spalvingų rausvų arba purpurinių dėmių. Pelėsis gali pradėti augti patalpose, kuomet sporos nusėda ant drėgnų paviršių ir nėra pakankamai šviežio oro srauto kuris reguliariai pakeistų patalpoje esantį priplėkusį orą. Yra daugybė pėlesių rūšių, tačiau kiekvienai jų reikalinga drėgmė.

Kokių sąlygų reikia pelėsiui?

Pelėsiui reikalinga drėgna aplinka augimui, taip pat maistinių medžiagų, deguonies ir temperatūros nuo 4,4 °C iki 37,7°C. Tinkamiausia santykinė oro drėgmė patalpoje – 80%. Kadangi pelėsis skaido negyvas organines medžiagas, jis gali augti ant medienos, popieriaus, gipso kartono plokščių, cementinių, betoninių ir kitų paviršių.

Šis grybelis gali suvirškinti kai kurias sintetines medžiagas, tokias kaip klijai, statybinės pastos, dažai. Nors pelėsiai negali gauti maistinių medžiagų iš neorganinių medžiagų, tokių kaip betonas, stiklas ir metalas, jis gali augti ant šių paviršių nešvarumų, kurių daugėjant pelėsis skverbiasi gilyn ir pažeidžia konstrukciją bei nuolatos nuodija orą.

Kaip jis dauginasi?

Pelėsis auga plėsdamas savo hifus, panašius į mažus šaknies plaukelius. Tokiu būdu nedidelė kolonija gali išsiplėsti ir apimti itin didelę dalį paviršiaus ploto. Pelėsiai taip pat turi sporas kurios gali išgyventi įvairiose sąlygose. Kuomet sporos išleidžiamos į aplinką, jos gali būti transportuojamos oru arba vandeniu į naujas vietas dygimui, o kai kurios būna tokios mažos, jog jas labiau veikia oro srovės, o ne žemės gravitacija. Sporoms nusileidus ant drėgno paviršiaus, kuriame yra tinkamų medžiagų, temperaturos ir deguonies, šios pradės pakankamai sparčiai dygti. Šių sporų yra visur, tiek lauko, tiek patalpų ore – nebent imamasis specialių priemonių jų pašalinimui.

Pelėsio naikinimas Vilniuje – pakankamai sudėtingas procesas reikalaujantis žinių bei patirties, tad prieš pradedant naikinti reikėtų pasikonsultuoti su šios srities specialistais. Nedelskite, pelėsis pavojingas sveikatai, ypatingai alergiją turintiems asmenims!