Paslaugos

Kas yra kapų plokštės ir kam jos naudojamos?

Turbūt dažnai girdime kalbant apie kapų plokštes, kaip apie idealų būdą sutvarkyti savo artimųjų kapus. Bet ar tikrai žinote, ką turime omenyje? Tai ne lentelė šalia antkapio, kur įrėžti vardai ir nekrologas.

Kapų plokštės – tai ilgaamžės ir patvarios struktūros, kurios yra dedamos ant kapų ir tarnauja tiek praktiniais, tiek simboliniais tikslais. Šis straipsnis detaliau aptars, kas yra kapų plokštės, iš ko jos gaminamos, ir kaip jos naudojamos.

Kas yra kapų plokštės?

Kapų plokštės yra tvirtos, paprastai horizontalios struktūros, kurios dedamos ant kapų vietos. Jos gaminamos iš įvairių medžiagų, tačiau dažniausiai naudojamas granitas ar marmuras, nes šios medžiagos yra atsparios orui ir laikui. Kapų plokštės gali būti įvairių dydžių ir formų, priklausomai nuo konkrečių poreikių ir pageidavimų.

Pirmiausia padaromas antkapio rėmas, ant kurio kapų plokštės yra uždedamos. Jei ateityje reikia kažką palaidoti pake, kapo plokštė tiesiog nuimama ir padedama į šoną, o po laidotuvių uždedama atgal.

Kokia yra kapų plokščių paskirtis

Kapų plokštės naudojamos keletui svarbių tikslų.

  1. Identifikacija. Viena iš pagrindinių kapų plokščių funkcijų yra identifikacija. Ant jų gali būti užrašomas mirusiojo vardas, gimimo ir mirties data, ir kartais trumpa epitafijas ar kokia prasminga citata. Tai padeda lankytojams identifikuoti kapą ir prisiminti apie mirusįjį.
  2. Atminimas. Kapų plokštės yra būdas išlaikyti atmintį apie mirusius. Jų buvimas kapinėse yra nuolatinis priminimas apie mirusiuosius, jų gyvenimus ir indėlį į bendruomenę.
  3. Pagarba. Kapų plokštės taip pat yra išraiška pagarbos mirusiesiems. Jų naudojimas rodo, kad mirusiam buvo skiriamas laikas ir pastangos, kad būtų įamžinta jo ar jos gyvenimas ir palikimas. Jau nekalbant apie finansinę pusę, nes granitiniės kapų plokštės yra pakankamai brangios.
  4. Dekoravimas. Daugelyje kultūrų, įskaitant Lietuvą, kapų plokštės taip pat naudojamos kaip būdas dekoruoti kapą. Jos gali būti papuoštos įvairiais ornamentais, reljefais ar simboliais, kurie atspindi mirusiojo asmenybę, interesus ar gyvenimo etapus.
  5. Tvarka. Viena iš svarbiausių kapų plokščių funkcijų yra tvarkos palaikymas tame 2x2m plotelyje. Kai aplink tik granitas ir betonas, nereikia auginti augalų, valyti lapų, lyginti skaldos ir ravėti piktžolių. Kapų plokštės visada atrodo tvarkingai. Lieka tik padėti žvakelę per šeimos šventes ir visų šventųjų dieną.

Kapų plokštės atsiperka. Reiktų paskaičiuoti, kiek tradiciniam kapui su gėlynais ir skaldos takeliai reikia išleisti priežiūrai. Nepamirškite įtraukti ir kuro išlaidų, nes dažnai kapinės yra kitame mieste… Uždengus plokštėmis atvažiuoti galima tik pagerbimui, o ne tvarkymui. Tai labiau apsimoka. Monumentas.lt yra pasiruošę padėti sutvarkyti jūsų artimųjų kapus ir uždengti juos granitinėmis plokštėmis.