Paslaugos

Pamatų pasirinkimo individualiam namui niuansai

Namo statyba prasideda nuo pamatų ir nors pamatai nėra matomi, jie lieka stūksoti po žeme, tačiau tai viena svarbiausių namo dalių, nuo kurios priklauso ne tik tolesnė namo statyba, tačiau ir viso namo stabilumas bei ateitis. Šiauolaikinės technologijos ir sprendimai leidžia įrengti kokybiškus ir tvirtus pamatus, tačiau reikia atsakingai žiūrėti į pamatų pasirinkimą. Todėl šiandien aptarsime keletą esminių pamatų pasirinkimo niuansų.

Visa ko pradžia – grunto tyrimas

Be grunto tyrimo neturėtų prasidėti nė vieno šiuolaikinio namo statyba. Grunto tyrimas leidžia  išsiaiškinti grunto sudėtį bei  gruntinių vandenų gylį, o nuo to priklauso pamatų liejimas. Ne pamatai laiko namą, pamatai tik perima pastato apkrovas ir perduoda gruntui. Todėl nesvarbu kokie tvirti pamatai būtų, jei jie remtis į netvirtą gruntą, namui tai nebus geras sprendimas. Grunto tyrimo rezultatai lemia ir tai kokie pamatai bus pasirinkti.

Populiariausi juostiniai ir gręžtiniai pamatai

Priklausomai nuo grunto tyrimo rezultatų pasirenkami vieni iš dviejų pamatų – juostiniai arba gręžtiniai pamatai. Be jų dar kartais pasirenkami stulpiniai pamatai, tačiau jie aktualūs tik ten, kur itin aukšti gruntiniai vandenys.

Kokius pamatus rinktis priklauso nuo laikančiojo grunto lygio. Jei gruntas yra aukštai, tuomet galimi juostiniai pamatai. Jie įrengiami į iškastą duobę įleidžiant monolito plokštes arba blokelius, o kraštai tarp pamato ir pamatų duobės krašto yra užpilami gruntu ir sutankinami. Juostiniai pamatai būna dviejų tipų – iš blokelių arba monolitiniai. Pasirinkimas priklauso nuo namo apkrovos. Betoniniai blokai rekomenduojami lengviems, karkasiniams namams. Tuo tarpu monolitiniai pamatai rekomenduojami mūriniams, didesnės apkrovos individualiems namams.

Jei laikantysis gruntas yra žemai arba gruntas yra drėgnas ir molingas, tuomet rekomenduojama rinktis gręžtinius pamatus. Šis pamatų tipas įrengiamas specialiai išgręžtose duobėse. Svarbu gręžiant nesuardyti grunto ir nesukurti tarpo tarp pamatų duobės krašto ir pačio pamato. Gręžtiniai pamatai yra ekonomiški, pigūs ir tvirti. Tačiau norint būti užtikrintiems tvirtumu, reikia rinktis patyrusius pamatų įrengimo meistrus. Netinkamai įrengus gręžtinius pamatus prasideda pastato judėjimas, skyla sienos.