Ne į temą

Paminklai, kuriuos galime aplankyti kiekvienas

Lietuvoje yra labai daug paminklų rašytojams ir kitiems visuomenės veikėjams. Vieni iš jų yra gerai žinomi daugumai Lietuvos gyventojų, tačiau kai kurie – tik to krašto žmonėms. Net jei ir menininkas ar politikas yra gerai žinomas, ne visi paminklai sulaukia didelio visuomenės dėmesio. Šalia kai kurių vyksta šventės, susibūrimai ar minimi svarbūs Lietuvos įvykiai, o kiti paminklai būna daugiau simboliniai ir nevirsta traukos centru. Taigi, kokių žymių žmonių paminklų galima rasti įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose?

paminklaiVienas žymiausių paminklų Anykščių rajone yra paminklas vyskupui, poetui, kalbininkui ir matematikui Antanui Baranauskui. Jis geriausiai žinomas dėl savo poemos „Anykščių šilelis“, kurioje aprašė miško grožį ir gamtos įvairovę. Ši poema jau yra tapusi Lietuvos literatūros klasika. Nepaisant to, Antanas Baranauskas prisidėjo ir prie lietuvių kalbos norminimo, taip pat yra išvertęs daug religinių giesmių ir parašęs nemažai eilėraščių. A. Baranausko paminklas stovi netoli Seinų katedros. Šis paminklas buvo atidengtas Anykščių rajone 1999 metais ir ten stovi iki šiol.

Taip pat Lietuvoje yra ne vienas Juozo Tumo – Vaižganto garbei atidengtas paminklas. Vienas tokių stovi Svėdasuose, Anykščių rajone. Vaižgantas yra gerai žinomas rašytojas, literatūros istorikas, kritikas, visuomenės veikėjas, kunigas ir pedagogas. Taip pat buvo ir Svėdasų valsčius. Vieni žinomiausių jo kūrinių yra apysaka „Dėdės ir dėdienes“ ir romanas „Pragiedruliai“. Šie du kuriniai mokyklose yra įtraukti į privalomų knygų sąrašą. Vaižgantas yra gerai žinomas lietuvių klasikas, kurio paminklą verta aplankyti ir pagerbti jo atminimą.

Utenos mieste, šalia Jono Basanavičiaus gatvės yra pastatytas jo garbei paminklas. Jonas Basanavičius buvo Lietuvos atgimimo veikėjas, mokslininkas, gydytojas. Paminklas stovi ant nedidelio kalno liepomis apsodintame skvere. Link paminklo veda nedideli laipteliai, todėl visi norintys apžiūrėti šį meno kūrinį gali be vargo tai padaryti. Šis paminklas neseniai restauruotas, šalia jo vykta įvairūs renginiai, o valstybinių švenčių metu šalia šio paminklo degamos žvakės ir dedami vainikai.

Nesvarbu kuriame Lietuvos mieste gyvenate, nesunkiai turėtumėte rasti bent vieną paminklą skirtą žymiam žmogui. Pirmiausiai reikėtų aplankyti savo miesto ir rajono žymias vietas, o tada pasidomėti ir kitose Lietuvos vietose esančiais į lankomų vietų sąrašą įtrauktais objektais.