ventiliacija
Namai

Priverstinė patalpų ventiliacija – ką reikia žinoti?

Pamažu einama link to, kad po daugybės metų kai kurie jaunosios kartos atstovai net nežinos, kas yra natūralus patalpų vėdinimas. Tačiau kol tai įvyks, dar teks diskutuoti patalpų vėdinimo klausimais. Nors rekuperacinė vėdinimo sistema jau pakankamai gerai žinoma ir apie ją kalbama plačiai, dar vis tenka atsakinėti į klausimus, kam ji reikalinga.

Kad patalpų ventiliacija yra būtina ir reikalinga, dėl to nesiginčija niekas. Tačiau specialistams dar ir šiandien tenka įrodinėti, kodėl netinka visais laikais puikiausiai „veikęs“ natūralus patalpų vėdinimas. Ypatingai sudėtinga tai aptarinėti su vyresnės kartos žmonėmis, kurie renovuodami savo senos statybos namą nori pasilikti prie natūralaus vėdinimo.

Rekuperacija reikalinga ne tik statant naujos statybos namus, ji reikalinga ir tuomet, kai senos statybos namas po renovacijos kardinaliai pakeičia energinio naudingumo klasę. Labai svarbu suprasti, kad rekuperacinė sistema yra skirta efektyviam patalpų vėdinimui, o tai nepriklauso nuo to, koks yra namas. Žinoma, nekalbama apie nesandarius, C-E klasės namus, nes tokiam namui rekuperatorius tiesiog bus neefektyvus.

Patalpų vėdinimo klausimas yra susijęs ne tik su statybų reikalavimais ir nėra tik valdininkų užgaida, kaip neretai tenka išgirsti. Taip, ši sistema yra nepigi ir jos įrengimas pareikalauja nemažai techninių bei finansinių sprendimų. Tačiau labai svarbu suprasti, kad sandariuose namuose efektyvi ventiliacija yra ir sveikatos bei komforto klausimas.

Dėl nepakankamo vėdinimo paprastai ima kauptis drėgmė, atsiranda pelėsis, o tai kelia grėsmę name gyvenančių žmonių sveikatai. Be to, tai kenkia ir pačiam pastatui, kadangi atsiradęs pelėsis labai greitai plinta, jis gali įsiveisti į namo sienas ir jį išnaikinti nėra labai paprasta. Todėl kiekvienu atveju reikėtų labai tinkamai įvertinti galimų grėsmių ir taupymo klausimus.

Be to, naudojantis rekuperacine sistema, joje integruota filtravimo sistema yra vienas geriausių alerginius susirgimus nuolatos kenčiantiems gyventojams. Atitinkamai parinkus filtrus, jie gali sulaikyti ne tik nemalonius kvapus bei kietąsias daleles iš aplinkos, bet ir žiedadulkes. Ko neįmanoma išvengti namus vėdinant per pravirus langus.