ekologiskos skalbimo priemones
Sveikata

Ekologiški skalbikliai – mada ar nauda?

Nors vartojimo mastai visame pasaulyje, regis, tik didėja, tačiau tuo pačiu pastebimas ir didėjantis pramonės šakų sąmoningumas. Tai patvirtina ir stipriai išaugę ekologiškų produktų gamybos mastai, jų paklausa ir pardavimai.

Ekologiški gaminiai dažniausiai siejami su sveikata ir tai laikoma pagrindine šių priemonių atsiradimo priežastimi. Tačiau iš tiesų sveikata yra ne vienintelis tokių produktų tikslas, to priežastimi yra ir ekologija bei siekis kuo labiau tausoti gamtą.

Kartais gali pasirodyti, kad ekologiški gaminiai yra paprasčiausia mada, tačiau taip tikrai nėra. Taigi, ekologija vis mažiau suvokiama kaip mada, o daugeliui tai tampa gyvenimo būdu. Labai svarbu stebėti ne tik tai, ką dedame į burną, bet ir kaip gyvename, kokias priemones vartojame buityje. Todėl ir skalbimo, valymo priemonės – ne išimtis.

Skalbimas yra bene vienas iš didžiausių poreikių mūsų gyvenime, o dažnu atveju tai yra mūsų kasdienybė. Todėl ekologiškos skalbimo priemonės, visų pirma, turi labai teigiamą poveikį žmogaus sveikatai ir, žinoma, gamtos išsaugojimui.

Tokių gaminių sudėtyje nėra daugybės cheminių medžiagų, alergenų ir patogenų, kurie ne visuomet sukelia tik plika akimi matomas alergijas. Tokios medžiagos, kaip fosfatai, sulfatai, kiti cheminiai junginiai gali sukelti lėtinius vidaus organų pažeidimus, kvėpavimo takų ligas. Šiandieninėje visuomenėje labai dažnam vaikui tėvai negali naudoti įprastų skalbimo priemonių dėl pasireiškiančių alergijų – bėrimo, niežulio ir pan.

Pavyzdžiui, fosfatai ir jų junginiai, naudojami skalbimo priemonėse, turi itin didelį neigiamą ekologinį poveikį. Per nuotekas, į kurias patenka buityje naudojamuose produktuose esantys fosfatai, patenka į aplinką, upes, ežerus ir kt. vandens telkinius. Šie sukelia juose dumblių augimą, kurie vandenyje naudoja deguonį, taip sukeldamas deguonies trūkumą vandenyje gyvenantiems organizmams ir jie ima nykti. Taigi, cheminių priemonių žala ne tik žmogui, bet ir gamtai, nors kartais ir sunkiai pamatuojama, vis dėlto yra milžiniška.