Namai,  Technologijos

Saulės parkai: atraskite alternatyvą brangiai elektros energijai

Kas yra saulės parkai? Tai – tai elektrinės  iš saulės modulių. Šiandien naujoviški elektros energijos moduliai vis dažniau atranda vietos ir kasdieniniame žmonių gyvenime. Kasdieninėje buityje saulės baterijos naudojamos žibintuvėliuose, skaičiuotuvuose, laikrodžiuose, šviestuvuose, pakrovėjuose,  automobilių stovėjimo aikštelių automatuose ir kt. Jeigu anksčiau saulės parkai domino išskirtinai tik  didesnius gamybos ar pramonės objektus, tai dabar saulės elektrinė ant individualaus namo stogo tampa gana dažnu reiškiniu. Tad ką mums gali pasiūlyti saulės parkai?

Pirmiausia, paminėsime, jog saulės elektrinės kaina labiausiai priklauso nuo jūsų pasirinktų komponentų (ypač nuo saulės baterijų ir srovės keitiklių – inventerių) ir nuo saulės jėgainės dydžio.  Lietuvoje vidutinė saulės elektrinė yra apie 8 kW. 8kW saulės elektrinės kaina su įrengimu, atsižvelgiant į jos komplektaciją,  gali kainuoti apie 900-1200 Eur už kilovatą (EUR/kW). Tai sudaro 8000-10000 eurų su PVM iš viso. Turėtumėte žinoti, jog  įsirengiant didesnę elektrinę, proporcingai mažėja vieno įrengto kilovato kaina.

Norėdami sumažinti saulės parko kainą nepamirškite APVA paramos. Paraiškos, norint gauti paramą saulės elektrinei,  priimamos vieną kartą per metus. Jos priėmimas trunka apie mėnesį ir prasideda nuo tų metų sausio 2 dienos. Taigi, kiek jums  kainuos saulės jėgainė apskaičiuoti išties nesunku. Sakykim, už 5kW saulės elektrinę gausite 1615 eurų paramą, tuo tarpu, už 10kW jėgainę – 3230 eurų.

Tad per kiek laiko atsipirks saulės elektrinė? Tiesa ta, jog ne viena aplinkybė lemia saulės jėgainės atsiperkamumo laikotarpį. Labai svarbus vaidmuo atsiperkamumo procese tenka regionui, kuriame bus sumontuota saulės elektrinė. Priklausomai nuo Lietuvos vietovės, vienodos galios saulės elektrinė gali pagaminti skirtingą kiekį elektros energijos. Didelę įtaką turi ir stogo forma, pasvirimo kampas bei kryptis. Manoma, jog idealiausia saulės elektrinės orientacija Lietuvoje – pietų kryptis. Atsiperkamumo laikotarpį lemia ir elektros vartojimo grafikas – ar iškarto sunaudosite visą pagamintą energiją ar prireiks elektros energijos pasaugojimo paslaugos.

Kad ir kokią įtaką saulės parko atsiperkamumui  beturėtų įvairūs aspektai, preliminarūs paskaičiavimai vis tik egzistuoja. Manoma, jog be paramos saulės elektrinė atsiperka per 8-9 metus, o su APVA parama per 5-7  metus.