Pomidorų auginimas
Maistas,  Namai

Pomidorai savo darže

Pomidorų auginimasPomidorai – mėgstamos ir vertinamos daržovės. Tiesa, tiems, kas jų užsiaugina patys, parduotuvėje pirkti pomidorai dažnai dar ir kaip nėra vertinami. Labai skiriasi skonis, kvapas, kietumas, o dar tas galvojimas, kad juose vien visokia chemija. Nieko keista, kad Lietuvoje vis dar labai populiaru užsiauginti pomidorų, kaip ir kitų daržovių, patiems. Nors trumpą vasaros pabaigos – rudens pradžios sezoną galima turėti savo užaugintų, šviežių šių daržovių. Nors kita vertus, tuo metu ir turguje galima gauti lietuviškų, kiek geresnių nei žiemą parduotuvėje, pomidorų.

Šios daržovės – šilumamėgis augalas. Tiek Lietuvos, tiek ir kitų šalių agronomai, dėję nemažai pastangų, sugebėjo išvesti ir atsparesnių veislių, pakenkiančių ir žemesnes temperatūras, ir tuo pat metu gebančias sėkmingai produkuoti vaisius. Tad įmanoma šių daržovių užsiauginti ir tiesiog darže. Vis tik įprasta tam skirti šiltnamį. Šiltnamiai – neatsiejama Lietuvos sodininkų bendrijų bei kaimų kraštovaizdžio dalis, vis daugėja jų ir atokesniuose individualių namų rajonuose. Auginant pomidorus, šiltnamius svarbu gerai vėdinti dienomis ir neleisti augalams šalti naktimis, neturėtų nedilelėje šiltnamio patalpoje kondensuotis drėgmė. Auginant daržoves tiesiog darže, tereikia laikytis poros paprastų taisyklių – rinktis tam skirtis veisles bei paaugintus sodinukus sodinti kuo vėliau, būtinai sulaukti birželio. Tuomet drąsiai galima tikėtis tikrai neblogo derliaus.

Dažna sodininkų klaida, paprastai daroma tiesiog dėl galimybių neturėjimo – pomidorų auginimas toje pačioje vietoje, toje pačioje žemėje kiekvienus metus, ir taip kartais net ne vieną dešimtmetį. Ir visai ne dirvos nualinimas (tik retais atvejais) būna kaltas, kad nesusilaukiam gero derliaus. Pomidorai turi bent kelias plačiai paplitusias ligas, kurių ligų sukėlėjai sėkmingai gali dirvoje išbūti ir metus, ir du, ir netgi trys, laukdami, kol šalimai atsiras augalas šeimininkas, o tuomet – lengvai jį sudoroti, atimant iš jūsų derlių. Auginant šias daržoves, rekomenduojama net tris – keturis `metus palaukti, prieš sodinant pomidorus į tą pačią vietą. Būtent dėl ligų dažniausiai ir nesulaukiama gero derliaus. Iš pradžių bandoma kaltinti šaltą vasarą, po to per mažą laistymą, kiek vėliau – ir per didelį ar blogą šiltnamį. Tačiau tai tik veiksniai, leidžiantys ligų sukėlėjams lengviau sudoroti jūsų augalą. O kai sukėlėjų – įvairių mikroorganizmų – visur knibždėte knibžda, jie gali puikiai įsitvirtinti ir optimaliomis augalui sąlygomis. Dažnai netgi lauke, naujoje vietoje, toli nuo kitų pomidorų augintojų auginami pomidorai duoda gerokai gausesnius derlius nei seniai naudojame apkrėstame šiltnamyje.